Alkoholizm jest jednym z największych kłopotów społecznych w naszym kraju. Niestety walka z tym uzależnieniem jest bardzo ciężka i właśnie dlatego jedynie niektórym osobom się to udaje. Niezłym sposobem na walkę z chorobą okazuje się wszywka alkoholowa, czyli lek, jaki jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do implantacji podskórnej.

Proces leczenia alkoholizmu powinien odbywać się na paru płaszczyznach, natomiast wszywka jest świetną pomocą. Trzeba mieć na uwadze to, iż można ją stosować jedynie za zgodą doktora. Samodzielne stosowanie preparatu może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia pacjenta i dlatego też lek jest wyłącznie wydawany za okazaniem recepty. Działanie wszywki polega na tym, iż uwalniana jest pewna substancja, jaka zakłóca prawidłowy metabolizm alkoholu a do tego sprawia, iż bezpośrednio po zażyciu napojów zawierających alkohol odczuwa się ogromny dyskomfort. To właśnie dlatego wielu ludzi zwyczajnie przestaje spożywać alkohol, bo dolegliwości są tak nieprzyjemne, że nie chcą już po niego sięgać. To prawdę mówiąc trochę terapia szokowa, lecz jednak bardzo skuteczna, dlatego cały czas się jej używa. Trzeba jednak mieć na względzie, że skuteczność wszywki zależy od innych elementów, które używa się w terapii.

Implant wszywkowy wszczepiany jest pod skórę, natomiast samo działanie trwa parę miesięcy. W tym okresie czasu substancja czynna jest uwalniana do organizmu osoby uzależnionej i blokuje metabolizm alkoholu. To prowadzi do tego iż po spożyciu alkoholu odkłada się aldehyd octowy, który nie przekształca się w kwas octowy. Z tego powodu pacjent może czuć wymioty, nudności, a do tego dziwne uczucie w sercu. Spożywanie substancji alkoholowej z wszywką alkoholową jest niebezpieczne dla naszego stanu zdrowia, dlatego też lepiej tego unikać. Mimo to znane są nam przypadki osób, które przepiły wszywkę alkoholową. Inne popularne symptomy to nagłe zaczerwienienie twarzy oraz niedociśnienie i fale gorąca. Jeżeli objawy nie znikną samoistnie po kilku godzinach to trzeba szybko skontaktować się z naszym lekarzem. Pomocne mogą okazać się być również zimne okłady, ale w wyżej opisanej sytuacji nie możemy zwlekać z nawiązaniem kontaktu z lekarzem.

Powinno się zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest to jedyny sposób, ale w niektórych sytuacjach może okazać się bardzo skuteczny. Jednak przede wszystkim jest to 1 ze składników terapii alkoholowej. Osoba, która sięgnie po alkohol ma szeregu niezwykle nieprzyjemnych objawów, które to niezwykle skutecznie odpychają osobę uzależnioną od substancji alkoholowej. Wywołanie niechęci do tej substancji jest zasadniczym celem wszywki. Wszywka alkoholowa ma formę jałowej pigułki, która jest wprowadzana pod skórę przez lekarza.

W trakcie zabiegu umieszczane jest pod skórą od 8 do 10 pigułek. Kolejne wszywki można wszczepić po 8 miesiącach. Kluczową substancją tabletek jest disulfiram, który jest również dostępny w postaci tabletek doustnych. Te tabletki powinno się zażywać raz na dwadzieścia cztery godziny. Przed odkryciem disulfiramu nie było skutecznych metod terapii farmakologicznej, a jedyna istniejącą opcją był opium oraz barbiturany.