W ostatnich latach popularność palladu bez przerwy rośnie. Ten bardzo rzadki metal jest stosowany bardzo często jako materiał do jubilerskich wyrobów, lecz także jako metal inwestycyjny. Możemy powiedzieć, iż pallad jest krewnym złota i platyny. Na światowych rynkach cena tego wyjątkowego kruszcu cały czas wzrasta, zaś w ciągu ostatnich dwóch lat kurs palladu uległ podwojeniu. Co sprawia, że jest tak popularny zaś jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej czterdzieści sześć. Na Tablicy Mendelejewa znajduje się pomiędzy rodem a srebrem, co umiejscawia go w gronie platynowców. Platynowce charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie szeregu substancji. Platynowce biorą również udział w reakcji katalizy bardzo wielu reakcji. Chociaż pallad jest najczęściej wydobywanym platynowcem na Ziemi to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena palladu jest tak duża nie tylko i wyłącznie ze względu na rzadkość jego występowania. Kolejnym ważnym elementem jest fakt, iż pierwiastek ten prawie nie występuje w złożach w czystej postaci.

 

Często, ażeby go pozyskać, należy poddać rafinacji inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacząco podnosi koszt wydobycia palladu. Liderami w wydobyciu tego rzadkiego pierwiastka na świecie są na dzień obecny Rosja, Południowa Afryka, Kanada oraz Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest wykorzystywany przez złotników do produkcji białego złota. Zachowując swoją szlachetność, ma niezwykłą zdolność do usuwania żółtawego odcienia. Pallad stosuje się też do produkcji luster w przyrządach naukowych, mechanizmów do zegarków.

 

Pallda jest także stosowany w dziedzinie stomatologii. Pallad stosowany jest również do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych , które są niezbędne do produkcji laptopów oraz komórek. Wielu kierowców zna pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się fachowo nazywają, są bardzo ważnym elementem układu wydechowego wszystkich pojazdów spalinowych i hybrydowych. To dzięki katalizatorom związki chemiczne tj. dwutlenek azotu czy tlenek węgla są przekształcane w o wiele mniej szkodliwy azot, parę wodną a także dwutlenek węgla. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są wyjątkowo restrykcyjne normy emisji spalin. Przytłaczająca większość aut to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą być zaopatrzone w katalizatory spalin. Mając na uwadze ilość produkowanych pojazdów oraz ograniczone wydobycie kruszcu bardzo łatwo objaśnić skąd bierze się wysoki kurs palladu na giełdach. Rozważając skąd tak wysoki koszt palladu, przychodzi na myśl prosta odpowiedź: pozytywny wpływ na środowisko oraz jego niesamowite cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych odznacza się wysokim połyskiem, znacznie większą twardością i wytrzymałością oraz niższą masą niż platyna. Dlatego że nie wchodzi w reakcję z tlenem a także wodą jest całkowicie odporny na korozję. W kolejnych latach kurs palladu na pewno pójdzie w górę.