W czasach nowego budownictwa oraz coraz szybszego rozrostu miast, stawia się niezwykły nacisk na ekologię oraz ochronę przyrody. Coraz więcej osób w

ośrodkach miejskich powoduje wielkie zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne. Miejska architektura próbuje wyjść na przeciw wymaganiom przybywających mieszkańców i stara się ustawiać bloki tak, żeby nie zaburzały przepływu powietrza, a ponadto dostarczały dużo obszarów zielonych dla ludności. W dodatku, coraz częściej będziemy mogli spotkać się z wielką potrzebą mieszkańców, jaką jest dbanie o czystość w mieście i ekologię. tego typu podejście powoduje, iż architekci są zobowiązani zadbać o dużą ilość koszów na odpady segregowane, koszów na nieczystości po zwierzętach domowych, a dodatkowo przede wszystkim bardzo dużą liczbę dróg dla rowerzystów i chodników. Zatłoczenie w miastach powoduje zwielokrotnioną liczbę samochodów na miejskich drogach, a co skutkuje pojawiającymi się zakorkowanymi ulicami w dowolnej części miasta.
Stale powiększająca się liczba osób, stara się oszczędzić swój czas i stosuje odmienne środki lokomocji aniżeli samochód. Bardzo często są to autobusy a także tramwaje, jednak coraz częstszą opcją są rowery oraz hulajnogi elektryczne. Jak w wypadku tych drugich, nie jest kłopotem złożenie jej i zapakowanie w futerał i noszenie ze sobą, tak w sytuacji roweru, nie nie jest to łatwe. Nie mamy, ażeby rower złożyć oraz zabierać go z sobą na uczelnię czy do pracy, w związku z czym ławki miejskie są coraz to bardziej niezbędne na planie miasta. Muszą mieć się przy każdym większym budynku w mieście, a oprócz tego powinny mieć odpowiednią liczbę miejsc. Coraz to częściej będziemy mogli spotkać duże parkingi rowerowe, jakie wyposażone są w dach, a ponadto mają dobre zabezpieczenia przed kradzieżą. Jednakże, pomimo zwiększającej się ilości takowych miejsc, stale możemy spotkać się z opinią, iż nadal jest ich zbyt mało, bądź już obecne są kiepsko zaprojektowane. Są małe a także są ustawione w niedogodnych miejscach, przez co wyznaczony teren zajmowany jest przez motory, a także pojazdy samochodowe.
To powoduje, że właściciel roweru nie ma możliwości skorzystać z wyznaczonego dla siebie miejsca oraz musi poszukiwać innej możliwości przy barierkach a także słupkach. Dlatego też tak ważne jest, ażeby na planie ośrodka miejskiego znaleźć odpowiednio usytuowane miejsca dla rowerzystów, jak i odpowiednio je zaprojektować bez szkody dla innych. Miasto dba też o osoby, które nie mają prywatnych środków do przemieszczania się i wymyśliło system , w którym wypożyczamy sprzęty na minuty. Ten system funkcjonuje w każdym większym mieście, posiada wielką ilość sprzętów a oprócz tego miejsc parkowania, gdzie możemy po upływie wyznaczonego czasu zwrócić rower. Takie miejsca bardzo często znajdują się przy przystankach lub w miejscach częściej uczęszczanych jak centrum handlowe czy rynek. Ta inicjatywa, wspiera osoby, które chcą być przyjazne dla środowiska, prędko przemieszczać się po mieście, lecz nie mają szansy na posiadanie swojego sprzętu. W dynamicznie rozwijających się miastach tego typu rozwiązania będą potrzebne na każdej ulicy oraz przy każdym budynku.