Wraz z wiekiem często zaczynają niedomagać różnorakie części ciała tworząc nieprzyjemne niedogodności. Taką jedną z nich jest utrata utrata lub pogorszenie słuchu na skutek zmian które tworzą się w układzie słuchu. To bardzo częsta przypadłość i nie powinno się jej zaniechać, dlatego że może nawet doprowadzić do trwałej głuchoty.

W tak zaistniałej okoliczności należy jak najprędzej zgłosić się do kliniki, w której przyjmuje specjalista laryngolog i wykonać badania słuchu. Badanie te nie mocno inwazyjne, a pomagają ustalić, co jest podstawową przyczyną pogorszenia słuchu i czy potrzebny będzie aparaty słuchowe gniezno. Ignorowanie problemów ze słuchem nie tylko powoduje zmniejszenie komfortu życia, ale częstokroć może być niezmiernie niebezpieczne. W życiu codziennym powoduje brak sposobności odbierania na przykład wszelkich sygnałów alarmowych: klaksonów aut, krzyków, gwizdka czajnika itd. Starsze osoby powinny szczególnie dbać o regularne kontrole.

W przychodniach publicznych specjalista laryngolog badanie słuchu przeprowadza za darmo w ramach NFZ. Warto się im poddać, dlatego, że niemożność poprawnego odbierania dźwięków z otaczającego świata ma wpływ także na spadek nastroju oraz kondycję psychiki. Takie jednostki zazwyczaj unikają towarzystwa, krępują się, że muszą zakładać aparat. Wcześnie wykonane badania oraz odpowiednia diagnostyka potrafią pomóc zachować prawidłowy poziom słuchu na jak najdłuższy okres czasu.