Wielkimi krokami zbliża się okres letni, a Ty nie masz pojęcia gdzie w tym roku pojechać na wczasy? Uwielbiasz morze, a nasze morze bałtyckie Ci się już trochę znudziło? Tęsknisz za niesamowitymi krajobrazami? Czy chcesz szaleć w morzu z widokiem na góry? Chciałbyś poznać ciekawą kulturę a także nowe obyczaje? Właśnie mamy dla Ciebie wspaniałą propozycję na wakacje- Chorwacja.

Chorwacja to państwo leżące na granicy Europy Środkowej a także Europy Południowej, położona nad Adriatykiem, pozwalająca na cudowny urlop na wymarzonych oraz bardzo długo wyczekiwanych wakacjach.

Przepiękne plaże, czysta woda, wysoka temperatura powietrza, totalny brak grubych ciuchów w swoich walizkach- właśnie o tym każdy marzy w okresie wakacyjnym. Nieważne czy wybierzesz Dubrovnik, Szybernik czy też cudowny Zagrzeb- wszystkie turystyczne miasta mają coś ciekawego do zaoferowania! Co interesujące, śląskie województwo z tym przepięknym krajem dzieli tylko ok. 900 km, zatem fajnie jest pojechać samochodem do Chorwacji – czas dojazdu zajmie nam trochę więcej niż dojazd nad Bałtyk (z województwa małopolskiego).

W zależności od wyboru trasy będziesz mógł po drodze odwiedzić: Słowację, Austrię, Czechy, Słowenię a oprócz tego Węgry i jednocześnie wzbogacić własne zasoby kulturowe. Wypoczywając więc na wakacjach, z superowym krajobrazem tuż obok, możesz po drodze zwiedzić multum ciekawych miejsc.

Jednak, jeśli postawisz na dojazd pojazdem do Chorwacji należy przyswoić parę cennych informacji, które mogą okazać się potrzebne.

Musisz pamiętać o winietach! Nieważne czy podróżujesz przez Czechy, Austrię, Słowenię czy przez Słowację a także Węgry- w każdej z tych tras absolutnie nie ominie Cię wykupienie niezbędnych winiet. Takie winietymożna nabyć na granicy, stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM na terenie RP (tu jednakże będzie naliczona prowizja). Pamiętaj, iż płacąc na granicy zwykłą kartą zostaną naliczone tak zwane kozty przewalutowania. Na granicy Słowenia-Chorwacja niezbędne będzie pokazanie dowodu osobistego bądź paszportu- Chorwacja nie jest bowiem w strefie Shengen. Jeżeli chcesz pojechać do miasta Dubrownik weź paszport- konieczny będzie przejazd przez Bośnię a także Hercegowinę, paszport może uchronić Cię od nieprzyjemnych niespodzianek.

Koniecznie pamiętaj o dokładnym przeglądzie technicznym swojego samochodu, zdołasz uniknąć dzięki temu zbędnych nerwów czy wizyt u mechanika w czasie urlopu. Wspaniale jest również zaopatrzyć się dodatkowe ubezpieczenie- by nic Cię podczas długiej trasy nie zdołało zaskoczyć. Opcja zastępczego auta jest de facto kusząca! Weź pod uwagę, że zwłaszcza cała podróż musi być pod każdym względem bezpieczna- zarówna dla Ciebie, dla Twoich bliskich, znajomych. Przecież właśnie po to wybieramy się na wakacje, by odpocząć, wyluzować się, spędzić mile czas, zgodzicie się? Jeśli jednak zabraknie Ci paliwa spokojnie zatankujesz na stacjach które znajdują się przy autostradach w rozsądnych cenach.

Link: travel-time.pl