Kamieniarstwo to jedna z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Wiemy o tym, dlatego że wszelkiego typu rzeczy , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle trwałe i potrafią przeżyć nie tylko swojego twórcę, ale także całą epokę, a także kulturę czy cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko i wyłącznie doskonałe tworzywo artystyczne. Kamień był prawdopodobnie pierwszym narzędziem, które stworzył człowiek – krzemień i przygotowane z niego przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na wielu wykopaliskach archeologicznych.

 

Jako materiał do budowy ma dużo zalet. Przez wieki wraz z cegłą był kluczowym materiałem budowlanym murowanych konstrukcji, znakomicie chroniący przed nagłymi zmianami temperatur na zewnątrz. Wyparty później przez betonowe konstrukcje dzisiaj służy cały czas jako materiał budowlany ogrodzeń i element zdobniczy. Pomimo postępujących przemian w sztuce budowlanej a także dominacji materiałów sztucznych, działalności kamieniarskie cały czas nie mogą narzekać na brak pracy. Rzeczy wykonane z kamienia są bowiem cały czas chętnie stosowane a także cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykonują one wiele prac, rozpoczynając od detali wykończenia naszego domu, przez ozdoby stawiane do ogrodu aż po produkcję pomników na grób. Bardzo często zdarza się tak, że koncepcja mieszkania ma w sobie montaż kamiennych detali. Mowa tu zwłaszcza o posadzkach, lecz mogą to być też okładziny, parapety czy wsporniki.

 

Specjaliści dokonują wtedy pomiarów a także realizują pracę. W większości detal jest realizowany w pracowni, jednak występują sytuacje, gdy ze względu np. na skomplikowaną drogę transportu realizuje się większość pracy na miejscu. Kolejnym elementem dziedziny kamieniarstwa jest robienie wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych a także przedmiotów o walorach estetycznych. Wymaga to, w przeciwieństwie do produkcji elementów budowlanych, dużych zdolności oraz szkolenia artystycznego. Stanowi ona istotny typ sztuki użytkowej, którą mamy możliwość podziwiać we wnętrzach budynków oraz w wszelkich ogrodach. Pomniki nagrobne robione są przez firmy kamieniarskie na szeroką skalę i przy użyciu zazwyczaj kilku, w nieznacznym stopniu różniących się, podstawowych szablonów.

 

Ten rodzaj funkcjonowania jest prawdopodobnie bardzo często przez nas spotykany a także jest największym odsetkiem wszelkich zleceń, , które biorą kamieniarze. Popyt na ich usługi na pewno będzie z każdym rokiem coraz większe, zważywszy na trendy demograficzne a także rosnącą bez przerwy ilość zgonów. Ponadto także w przypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremowania zwłok, wciąż istnieje powiązane z tym zapotrzebowanie na tablice nagrobne a także kamienne urny. Jest mnóstwo surowców, z których istnieje możliwość wykonać klasyczny pomnik na cmentarz. Jeszcze jakiś czas temu temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Aktualnie przodującym materiałem budowlanym jest na pewno granit, który cieszy się ostatnio stałym zainteresowaniem. Jest tańszy niż marmur oraz dużo łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Autor: granit Mława