Dom pomocy społecznej, dom seniora lub dom opieki to jednostka, jaka świadczy 24 godzinną opiekę osobom , które jej potrzebują ze względu na niepełnosprawność, chorobę albo wiek. Czasami zdarza się tak, iż nawet młodzi ludzie ulegają wyjątkowo trudnym wypadkom, po których stają się niepełnosprawne, zaś rodzinie tej osoby brak jest specjalistycznego osprzętu lub umiejętności do tego, by mieć możliwość ciągle z nią być. Dobrym wyjściem okazuje się wtedy umieszczenie poszkodowanego w takiej placówce.

 

Podobna sytuacja dotyczy ludzi w podeszłym wieku, które miały wylew lub zawał. W pewnych przypadkach choroba ma łagodny przebieg a chory prędko wraca do zdrowia, a czasem po pobycie w szpitalu wymaga fachowej opieki, jakiej rodzina zagwarantować nie może. Wówczas jedyne rozsądne wyjście to umieszczenie chorego w Dom Pomocy Społecznej. W tego rodzaju placówce mogą wszakże przebywać osoby i młode i o wiele starsze. Nigdy bowiem nie wiemy, co nam się w życiu przytrafi oraz jakie będą następstwa tych wydarzeń. Z całą pewnością nikt nie chce być obłożnie chory do końca życia, niemniej jednak na to nie mamy wielkiego wpływu. To właśnie przez to funkcjonują tego rodzaju placówki, ażeby rodzina osoby, która niespodziewanie oraz możliwe, że nieodwracalnie zachorowała, miała zagwarantowaną opiekę, jakiej nie byłoby możliwości zagwarantować samodzielnie.

 

 

Takiego rodzaju decyzja jest z pewnością bardzo trudna do podjęcia, ponieważ wszakże ktoś, z kimś mieszkaliśmy całe nasze życie, choruje na tyle poważnie, tymczasem my nie posiadamy ani kwalifikacji, ani sprzętu do opieki nad tą osobą na poziomie jaki jest potrzebny. Personel DPS-u na 100% zadba o tą osobę na najwyższym poziomie, ponieważ takie jest jego przeznaczenie.