Najprawdopodobniej wielu z was często było zaskoczonych ogromnymi kosztami wszelakiego rodzaju przedmiotów czy usług. Należy powiedzieć, że bardzo wielu z nas mają one prawo przytłoczyć. Wówczas główkujemy, z jakiego powodu są one wycenione tak drogo. W końcu my sami nie wymagamy zapłaty rzędu 150 złotych za dziesięć minut naszej pracy. Za co więc de fakto płacimy specjalistom kiedy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik jedynie uderza w rury. Może nam się zdawać, iż usługi ludzi, którzy pracują w mniej prestiżowych dziedzinach, takich jak hydraulika czy mechanika samochodowa, muszą cenić swoje usługi znacznie niżej, niż przykładowo lekarze czy też prawnicy. W rzeczywistości ich opłaty mogą być naprawdę wysokie. Zdarza się, że na ich widok nachodzi nas myśl, iż przecież moglibyśmy zrobić dokładnie to samo, co oni we własnym zakresie.

Pamiętaj jednakże, że nie płacisz im wyłącznie za to, że dokręcą śrubkę lub wymienią olej w samochodzie, czy elektrozawory łódź. Ich prawdziwa wartość pochodzi z ich zdobytego doświadczenia. W końcu Ty sam nie masz pojęcia, w jakim miejscu daną śrubkę trzeba dokręcić. Specjaliści mogą czuć to wręcz instynktownie a także usunąć usterkę w pięć minut. Czy wiedza faktycznie jest taka cenna? Może Wam się zdawać, że trzeba tylko wpisać w Google frazę “w jaki sposób wymienić olej silnikowy, ażeby wiedzieć na dany temat absolutnie wszystko, co jest wam potrzebne. Jednak zwróć uwagę na to, iż żeby w ogóle wpaść na to, co jest problemem w danej chwili, trzeba mieć sporą wiedzę na dany temat. Często osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce swojego zawodu, udając się do technikum, a kolejno pobierając praktyki w zakładzie u specjalisty.

Takiej wiedzy nie da się zdobyć przez dwudziestu minut, przekopując się przez artykuły na określony temat. A nawet jeśli by się dało, to wciąż brakuje nam wyczucia oraz praktyki, jakie pomogłyby nam usunąć daną usterkę bez niebezpieczeństwa popsucia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy tak samo? Nikt z nas przeważnie nie kwestionuje ceny naprawy awarii u producenta lub w autoryzowanym salonie naprawy. Bez wątpienia, koszt może nas przytłaczać oraz będziemy posiadać opory, nim podejmiemy decyzję, lecz ostatecznie zapłacimy odpowiednią kwotę bez szemrania. Podczas gdy mechanik pracujący sobie prywatnie w małym warsztacie, który to weźmie od nas 5 razy mniej, budzi w nas opory.

Dlaczego te dwie opcje oceniamy inaczej, skoro całkiem możliwe, że osoby , które wykonują dokładnie tą samą usługę posiadają identyczną wiedzę? Czy chodzi tutaj o ich miejsce pracy, charakter warsztatu, a może fakt, że praca na swoim często kojarzy wam się z mniejszym prestiżem?