Ogrzana w piecu gazowym, węglowym czy elektrycznym woda powinna być przetransportowana w rurach do określonego miejsca. Często jest tak, że miejsce to jest dość daleko i upływa sporo czasu, zanim będzie ona dostępna w baterii umywalki lub prysznica. To rodzi problem strat energii, jakie mają miejsce automatycznie w trakcie przepływu wody. Żeby straty te zminimalizować stosuje się na dużą skalę specjalne termoizolacje rur.

 

Problem strat ciepła jest dużo bardziej widoczny w przypadku, kiedy ciepłownia publiczna musi dostarczyć ciepłą wodę do mieszkań i osiedli funkcjonujących w systemie. Zmienne warunki atmosferyczne, i niskie temperatury wymuszają to, że termiczne izolacje , które okalają rury służące do transportu wody muszą być bardzo porządnie wykonane. W zamkniętych, niedużych systemach domowego ogrzewania stosuje się piankę polietylenową, ponieważ dzięki niej rura transportująca wodę nie oddaje ciepła do otoczenia. Kolejną dobrą cechą tego wyjścia jest ochrona samej metalowej struktury rury transportowej przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz kłopotliwymi do oszacowania stratami wynikającymi z wystąpienia uszkodzeń tego typu.

 

Inną otuliną są przemysłowe izolacje rur. Ilości wody, jakiej temperatura musi być utrzymywana na jednakowym poziomie są w takowych przypadkach znacznie większe. To samo można śmiało stwierdzić o temperaturze wody, jaka znajduje się w przemysłowych rurach. Bardzo dobrym materiałem jest tutaj wełna szklana.