W wierze Katolickiej bardzo ważnym świętem jest Wielkanoc, w momencie gdy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Natomiast to do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się bardziej jak również to na nie mocniej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niesamowitego w tych świętach, że obchodzą je dosłownie osoby niewierzący lub jednostki innych religii (oczywiście pomijają aspekty religijne powiązane z tym właśnie okresem). Czy tych wszystkich ludzi urzeka ta zimowa, surowa aura? Czy być może koniec roku oraz powiązane z tym myśli? Czy być może to, że (szczególnie na terenie RP) jest to czas, kiedy członkowie rodziny są ze sobą szczególnie blisko- przyjeżdżają do siebie, telefonują oraz wysyłają sobie kartki?

A może wszystko to razem aranżuje taką niezwykłą atmosferę, która nadal urzeka? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź na to pytanie jest prosta – podczas świąt Bożego Narodzenia radośnie świętuje dzień, kiedy Bóg jako człowiek schodzi tu na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie musi być uczczone rozmaitymi tradycjami, związanymi jedynie z tym czasem. Warto pamiętać o tym, ażeby mieszkanie odpowiednio przygotować do świąt Bożego Narodzenia – najpierw go dokładnie wysprzątać, a następnie przystroić. I choć obecnie sklepy proponują różnorodne ozdoby świąteczne, jak na przykład wianki świąteczne, czy dekoracje, to natomiast nic nie zdoła zastąpić choinki.

Kiedyś jednym jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a potem coraz częściej zastępowała ją sztuczna choinka – a ją z kolei reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednakże wkrótce bardzo wielu się przekonało, że “nie ma to, jak żywa choinka”, która wspaniale pachnie i której wyglądu żadne sztuczne drzewko nie zastąpi.

Współcześnie wiele osób na wsi, jeśli posiada wystarczająco dużą działkę, sadzi sobie parę żywych choinek, które rok w rok, przed świętami Bożego Narodzenia, ścina. Takiej opcji nie posiadają z pewnością osoby mieszkające w wielkich miastach. Czy istnieje jakiś sposób, by mieć żywą choinkę w mieszkaniu, do tego jeszcze nie posiadając wielkiego samochodu, żeby taką choinkę przetransportować? Otóż niektóre szkółki mają w swojej ofercie choinki łącznie z dowozem. A więc również mieszkańcy stolicy mają możliwość nacieszyć się widokiem a także zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy, że wpiszą hasło: choinki z dostawą Warszawa.

Mówi się, że jak żywą choinkę wniesie się do mieszkania, to tak jakby już były Święta Bożego Narodzenia. Natomiast jeszcze należy ugotować świąteczne dania a także wziąć się za ciasta i ciasteczka. A żywą choinkę, choć jest piękna, powinniśmy przyozdobić w gustowne bombki oraz lampki. A pod choinką wyłożyć torby z prezentami.

A wszelkiego typu te działania prowadzą do – Wigilii. Myślę, że najważniejszym jej elementem jest dzielenie się opłatkiem, które zwykle bardzo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po tej części zebrana rodzina zasiada do stołu i spożywa dwanaście wigilijnych dań. Ten uroczysty dzień kończy się bez wątpienia Pasterką, czyli mszą o północy.

I chociaż po wigilijnym dniu są nadal 2 dni świąt, to jakoś ona najmocniej nam zostaje w pamięci. Zatem warto pielęgnować stare tradycje, bo posiadają one same w sobie niezwykłą moc.